Všetko pre
záhradu

Všetko pre záhradu
Vertikutátory

Čo je to vertikutácia?

  • Proces, ktorý zbavuje trávnik starých zvyškov pokosenej trávy a machu. Proces, ktorý zvyšuje cirkuláciu vzduchu, rýchlosť priesaku vody a živín a prívod svetla ku koreňom trávy.

Prečo a kedy vertikutovať?

  • Počas celého roka čelí trávnik rôznym záťažiam a jeho pravidelným užívaním dochádza ku zhusťovaniu povrchu. Tvorí sa v ňom trávna plsť, ktorá trávnik upcháva, ku koreňom nepreniká vlaha, živiny ani svetlo. Aby sme docielili výstavného trávnika, je nutné vykonávať vertikutáciu aspoň dvakrát do roka (jar, jeseň). Dôležitá je najmä jarná obnova, kedy je potrebné, aby sa trávnik po náročnej zime rýchlo regeneroval.

Zásady správnej vertikutácie

  • Vertikutácia sa vykonáva maximálne do hĺbky 3 mm. Pri nastavení väčšej hĺbky hrozí poškodenie trávnika. Pred vertikutáciou nezabudnite trávnik pokosiť, po nej je vhodné dosiať holé miesta, ktoré môžu týmto procesom vzniknúť, a trávnik pohnojiť.
AKO FUNGUJE VERTIKUTÁTOR FIELDMANN? 

Vertikutátor, inak nazývaný aj prerezávač trávnika, by mal byť povinnou výbavou v prípade, ak túžite po hustom trávniku bez holých miest. Fieldmann vertikutátory sú vzhľadovo podobné kosačke a v závislosti od modelu môžu trávniť prerezať alebo aj prevzdušniť.

- VALEC,
na ktorom sa nachádzajú vertikutačné nože, trávnik prerezávajú do nastavenej hĺbky, strhávajú plsť, mach a iné nečistoty z povrchu. 
- PREVZDUŠŇOVACÍ VALEC disponuje tenkými oceľovými pružinami s dĺžkou približne 3 mm. Podobne ako hrable, odstránia z trávnika napríklad mach. 

ELEKTRICKÉ FIELDMANN VERTIKUTÁTORY

Fieldmann prevzdušňovače elektrické sú vhodné pre menšie až stredne veľké zatrávnené plochy. Sú ľahké, tiché, nenáročné na údržbu a manipulácia s nimi je pomerne jednoduchá. Napájajú sa s bežnej siete 230V / 50 Hz. Disponujú príkonom 1 300 až 2 400 W. 


BEZNZÍNOVÉ FIELDMANN VERTIKUTÁTORY
Poradia si s rozľahlými trávnatými plochami aj v členitom teréne. Problém im nerobia ani zanedbané či suché trávniky. Nespornou výhodou je rýchlejšie odvedená práca vďaka výkonnejšiemu motoru. Počas práce navyše nie ste limitovaní prívodným káblom a nabíjaním batérie. 

AKU FIELDMANN VERTIKUTÁTORY
Aku vertikutátor využíva na pohon lithium-iónovú batériu a bezuhlíkový motor, vďaka čomu je ekologický, pomerne tichý a nenáročný na údržbu. Je vhodný na menšie záhrady s rozlohou do 600 m2. AKU FIELDMANN vertikutátor je súčasťou programu AKU FAST POWER 20 V, vďaka čomu nie je nutné ku každému stroju dokupovať zvlášť špeciálnu batériu. Postačí jedna, ktorú môžete používať pre ktorýkoľvek stroj z rady AKU FAST POWER 20 V. Batéria má vysoký výkon, dlhú výdrž a jej výmena je jednoduchá a rýchla.